26292758 - 26292704 - 26292741

بارداری و تولد فرزند نباید باعث اختلال در روابط زناشویی شود

مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا معتقد است که بارداری و متعاقب آن ورود یک فرد جدید به خانواده، گاه مناسبات بین زوجین را به شدت تغییر می دهد.

دکتر سیدعلی آذین ضمن بیان این مطلب گفت: روابط جنسی در انسان ها مفهوم و کارکردی به مراتب وسیعتر از تداوم نسل دارد، اما به هرحال یکی از این کارکردها نیز مسئله بارداری است و تغییرات جسمی، روحی و اجتماعی در این دوران و حتی پس از به دنیا آمدن فرزند بر زندگی جنسی فرد و شریک زندگی او تاثیرات جدی دارند.

وی افزود: تخمین زده می شود که یک زن برای این که جایگاه مادری خود را بپذیرد و در عین حال به لحاظ جسمی و هیجانی با شرایط جدید سازگار شود، بعد از زایمان به یک سال زمان نیاز دارد و البته این موضوع نباید بهانه ای برای کمرنگ شدن ملاحظات جنسی بین زن و شوهر در این مدت شود.

مسئول کلینیک سلامت جنسی و مدیر درمان مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به اینکه درک زن و مرد از میزان جذابیت خود طی مدت بارداری می تواند به شکل مثبت یا منفی تغییرات جدی نشان دهد، تصریح کرد: در مطالعه ای نشان داده شده است که 12 درصد از زنان در این دوران احساس جذاب بودن بیشتری داشته اند و در مقابل در برخی شواهد دیگر، 25 تا 50 درصد از زنان احساس می کردند که از جذابیت آنها کاسته شده است. مردان نیز می توانند همین تغییرات مثبت یا منفی را احساس کنند. طبیعی است که بخصوص وقتی جهت این تغییرات در زن و مرد همسو نیست، روابط و مناسبات جنسی می توانند دچار آسیب شوند.

این متخصص پزشکی اجتماعی افزایش انجام زایمان به روش سزارین را در به تاخیر افتادن روابط زناشویی بعد از زایمان موثر دانست و گفت: متاسفانه آمار انجام زایمان به روش سزارین در کشور ما به شکل کاملاً غیرعلمی و حتی غیرقابل باوری بالا است. در کشورهای پیشرفته اکثر مراکز درمانی که آمار سزارین بالای 20 درصد داشته باشند از سوی مراجع رسمی سلامت در کشور مورد تفحص و بازخواست قرار می گیرند. در حالی که در ایران آمارهای بالای 70 و حتی 80 درصد از مراکز مختلف بدون توجیه علمی کافی گزارش شده است.

دکتر آذین اضافه کرد: در مجموع یک زایمان طبیعی کنترل شده، زیر نظر کادر حرفه ای، عوارض و دوره نقاهت به مراتب کوتاه تری دارد و در فاصله شش هفته فرد می تواند حتی تماس جنسی واژینال داشته باشد. البته باید توجه داشت که زایمان در شرایط نامناسب و توسط کادر غیرحرفه ای می تواند علاوه بر خطرات جانی، با ایجاد آسیب هایی در ناحیه تناسلی، مشکلاتی دراز مدت و جدی در روابط جنسی زوجین بوجود آورد.

دکتر سید علی آذین گفت: آمارها نشان می دهند که بیش از 80 درصد از زوج ها به دنبال بارداری و در ماه های اول بعد از بچه دار شدن با مشکلاتی در زندگی جنسی خود مواجه بوده اند.

وی مواجه شدن با این مشکلات و مدیریت آنها را از جمله مهارت هایی عنوان کرد که باید به زوجین آموزش داده شوند تا ورود عضو جدید به خانواده موجب سردی روابط طرفین و دور شدن احساسی و هیجانی آنها از یکدیگر نشود.

 

منبع: پایگاه جامع آموزش و فرهنگ سازی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی